Урок в/н 22.04.2020р.


Тема уроку№5: «Призначення та використання столових приборів та білизни»
Мета уроку:
навчальна сформувати вміння та навички  при вивченні та  підбору столового приборів  та білизни.           
розвивальна –розвивати в учнів пізнавальну активність та самостійність, вміння вирішувати складні виробничі завдання, застосувати новітні виробничі технології;
виховна –виховувати в учнів соціальну компетентність, любов до обраної професії.

Питання для повторення: 
1. Які Ви знаєте  види столового посуду?
2. Дайте характеристику  фаянсового та керамічного посуду.
3. Який Ви знаєте  асортимент порцеляново-фаянсового посуду
Відповіді надсилайте на ВАЙБЕР.

Викладання нового матеріалу

Столові набори.
Види, призначення та характеристика
Столові набори поділяються на дві групи - основні і допоміжні. Основні служать для їжі, допоміжними офіціанти розкладають страви.
До основних наборів відносять закусочний, рибний, столовий, десертний та фруктовий.
Набір закусочний складається з виделки і ножа; застосовується при подачі холодних страв і закусок, а також до деяких гарячих закусок - шинки смаженої, млинців і т.ін. Відрізняється від столового набору меншими розмірами.
Набір столовий складається з виделки, ножа і ложки; використовується при сервіруванні столу для подачі перших і других страв. Ложка і виделка можуть застосовуватися також для розкладання страв за відсутності спеціального набору. Ніж може мати зубчасте вістря.
Набір рибний включає виделку з чотирма короткими зубцями і заглибленням для відокремлення кісток та лопатеподібний тупий ніж; застосовується при сервіруванні столу для подачі гарячих рибних страв.
Набір десертний складається з ложки, виделки і ножа. За розміром виделка і ніж менші за закусочні; призначений для десерту. Крім того, ложка може подаватися до бульйону, що відпускається в чашці; використовують при подачі салату.
Набір фруктовий - виделка і ніж відрізняються від десертних меншими розмірами; ніж з гострим коротким лезом, нагадує лезо складаного ножа.
Ложки - чайна, кавова подаються до відповідних напоїв; ложка кавова відрізняється від чайної меншими розмірами.
Ложка для морозива має плоску форму з ледь загнутими краями.
Виделка кокотна має три коротших і ширших зубці, ніж десертна; використовується для гарячих закусок (жульєн із птиці, гриби в сметані).
Виделка для раків має два гострі ріжки; використовується при подачі раків та омарів.
Ложка бульйонна використовується при подачі бульйону в чашці; відрізняється від столової меншими розмірами.
До допоміжних наборів відносять набори, призначені для нарізання і розкладання страв.
Ніж для масла відрізняється від інших видів ножів тим, що має розширену підставку.
Ніж-виделка для нарізання і розкладання сиру має серповидну форму із зубцями на кінці.
Ніж і виделка для нарізання і розкладання лимона - виделка має два гострі зубці, ніж - зигзагоподібне лезо, що полегшує нарізання.
Виделка дворіжкова служить для розкладання оселедця.
Виделка-лопатка має широку підставку у вигляді лопатки з прорізами; використовується для перекладання шпротів та сардин.
Набір для оброблення раків, крабів та омарів складається з двох однакових маленьких виделок; з'єднані перпендикулярно і мають одну спільну точку.
У виделки для устриць один із трьох зубців виконаний у вигляді леза консервного ножа.
Ніж і виделка обробні використовуються офіціантами для нарізання на порції у присутності відвідувача м'яса, засмаженого цілим шматком.
Ложки для розкладання салатів, на відміну від столових, виготовляються більшого розміру.
Ложки розливальні - для перших страв.
Ложка для соусу служить для розливання соусу при подачі других
страв, має видовжений носик для зручності порціонування.
Ложка з довгою ручкою призначена для приготування змішаних напоїв та коктейлів.
Ложка фігурна служить для порціонування варення в розетки.
Щипці кондитерські великі призначені для розкладання борошняних кондитерських виробів, малі - для цукру, шоколадного асорті.
Щипці для харчового льоду виготовляють з некорозіійного металу (неіржавіючої сталі, мельхіору); використовують для розкладання льоду.
Щипці для спаржі використовують при подачі спаржі на решітці.
Лопатка для ікри подається до зернистої ікри.
Лопатка рибна для перекладання холодних і гарячих рибних страв має видовжену форму.
Лопатка паштетна застосовується для розкладання паштету, січеного оселедця.
Лопатка кондитерська призначена для перекладання тортів та тістечок Спеціальні ножиці - для розрізання грона винограду на частини.

Рис. 22. Столові набори: / - ложка кавова; - ложка чайна; - ложка десертна; 4 - ложка столова; 5 - щипці кондитерські великі; - ложка для приготування змішаних напоїв; 7 - щипці для спаржі; 8 - щипці для льоду; - щипці кондитерські (для цукру); 10 - секатор для підрізування сигар, 11 - виделка для розкладання лимона; 12 - виделка кокотна (для жюльєнів з птиці та риби, грибів); 13 - набір рибний; 14,15 - набори десертні; 16,17 - набори закусочні; 18 - ложка розливальна; 19 - набір столовий; 20 - лопатка кондитерська для тістечок І торта; 21 - лопатка паштетна; 22 - лопатка рибна; 23 - лопатка для ікри; 24 - ложка для морозива.
Види столової білизни
       До столової білизни належать скатертини, серветки, ручники, рушники. Основні види тканин, які використовуються для столової білизни, наступні:
- натуральні: атлас, чиста бавовна, вовна, дамаст, льон, муслін, полотно, тюль, шовк та інші;
- штучні: тканини із ацетатного, віскозного, полінозного, поліефірного волокон, поліестеру тощо;
- змішані тканини: суміш натуральних тканин з різним відсотком синтетичних волокон.
   Скатертини та тканини в закладах ресторанного господарства використовуються для покриття стільниць обідніх, бенкетних столів, для створення "юпок" для бенкетних столів і дизайну інтер'єру стилізованих, тематичних та етнічних закладів харчування.   Вони мають переважно прямокутну форму.
    Змінилось і оздоблення столової білизни. Використовуються гладкі, жакардові, камчатні, гобеленові тканини, з різними видами вишивкиОсновними кольорами, які використовуються для скатертин, є пастельні: блідо-блакитний, топленого молока, персиковий, лимонний, блідо-рожевий, чайної троянди, блідо-зелений, салатний тощо; насичені тони: абрикосовий, жовтий, світлої охри, рожевий, салатний, блакитний, зелений, червоний тощо; темні тони: темно-зелений, темно-синій, коричневий, малиновий, пурпурний тощо; класичні кольори: білий (різних відтінків), синій, бордо тощо. Основними формами скатертин є наступні: квадратні, прямокутні, овальні, круглі.
     Серветки можуть мати утилітарне або декоративне призначення. Утилітарні серветки виробляються з натуральних та змішаних тканин, в окремих випадках зі штучних.
     Декоративні серветки здебільшого виробляються зі змішаних та штучних тканин, в окремих випадках із натуральних.
     Серветки можуть бути однотонними, кольоровими, контрастного порівняно зі скатертинами стільниць або "юпками" тону, виробленими із такої ж тканини, що й скатертини.
     При подаванні страв офіціанти користуються ручниками, які захищають руки від опіків при перенесенні гарячих страв, манжети - від забруднення. Ручниками можна полірувати столові набори та злегка протерти посуд безпосередньо перед сервіруванням столу. Розміри ручника стандартні - 35 х 80 (85) см, колір може бути білим, в окремих випадках - пастельних тонів. Ручник має бути чистим та випрасуваним.
   Рушники використовують для полірування посуду та наборів, в окремих випадках - полірування фруктів (яблук, груш тощо), витирання рук. Виготовляють їх з м'якої бавовняної тканини, яка легко вбирає вологу. Рушники зазвичай не чисто білі, а смугасті або в клітинку, можуть бути вафельними чи махровими. Розміри рушників - 100 (200) х 40 см, махрових - 40 х 40 см.
     Столова білизна має бути чистою, добре випрасуваною. Скатертину складають по довжині, пропрасовують основну складку, знову складають удвічі по довжині, потім удвічі поперек. Серветки складають один раз. Зберігають столову білизну в білизняній. Столова білизна повинна бути промаркованою, якщо використовується загальноміська пральня. У разі якщо підприємство має власну пральню, то маркірувати білизну немає потреби.

СТОЛОВА БІЛИЗНА переходьте по ссылке

СТОЛОВІ ПРИБОРИ переходьте по ссылке





Дом. завдання: ознайомитись з матеріалом та вивчити, відповісти на запитання.  Скласти серветку.            Свої роботи надсилайте на мою електронну адресу:  ntm060679@gmail.com


Комментариев нет:

Отправить комментарий